Οι εκδηλώσεις τιμής και μνήμης «ΛΑΣΚΕΙΑ 21» που συνδιοργάνωσαν το Γενικό Επιτελείο Ναυτικού, ο Δή
μος Ελευσίνας και ο Λαογραφικός Σύλλογος Ελευσίνας «Το Αδράχτι» πραγματοποιήθηκαν την Τρίτη 14 Σεπτεμβρίου 2021 και ώρα 19:00 πλησίον του Μνημείου «Αντιπλοίαρχος Βασίλειος Λάσκος» ευρισκόμενο στην παραλία Ελευσίνας, με επιμνημόσυνη δέηση, κατάθεση στεφάνων, χαιρετισμούς και ομιλίες εκπροσώπων και στρατιωτικών αρχών.
![](https://hellenicsubmarinersassociation.gr/wp-content/uploads/2021/10/Λασκεια-21-214x300.jpg)
Εκ μέρους του Γενικού Επιτελείου Ναυτικού την εκδήλωση τίμησε με την παρουσία του και κατέθεσε στεφάνι ο Υπαρχηγός Γενικού Επιτελείου Ναυτικού Υποναύαρχος Γεώργιος Καμπουράκης Π.Ν.
Τον Ελληνικό Σύνδεσμο Υποβρυχίων εκπροσώπησε το μέλος του Διοικητικού Συμβουλίου Σημαιοφόρος (Ε) Ευστράτιος Μπαιρλής Π.Ν ε.α.
Η εκδήλωση μνήμης ολοκληρώθηκε με μουσικό πρόγραμμα από την μπάντα του Πολεμικού Ναυτικού.
by Χαράλαμπος Γιακουβάκης